بسیاری هستند که به اصطلاح شکم‌شان 5 متر در آفساید قرار دارد و دیگر حال و حوصله‌ی آب کردنش را ندارند.

 

افرادی هم هستند که سعی می کنند با این مسئله به صورت ورزشی برخورد کنند و هر ۶ ماه یکبار مثل شیر ژیان به رکورد ۳ دراز- نشست حمله می‌کنند، ولی سر حرکت دوم یاتاقان می‌سوازنند. بعضی‌ها هم که انگیزه‌ی بالاتری دارند، چنان رژیم غذایی وحشتناکی انتخاب می‌کنند که عملاً فرق چندانی با اعتصاب غذای نلسون ماندلا خدابیامرز در زمان آپارتاید ندارد.
دراین مطلب به بررسی غذاهایی می‌پردازیم که پروسه‌ی آب کردن شکم را تسریع می‌بخشند و محدودیت خاصی را هم در پی ندارند.

چربی های اشباع نشده

چیزی که از قبل می‌دانید این است که بین چربی‌ها هم خوب و بد داریم. چیزی که عمراً نمی‌دانید، این است که چربی اشباع نشده یا همان چربی خوب، می‌تواند شکم را آب کند! چطور چنین چیزی ممکن است؟ افزایش قند خون می‌تواند موجب شود تا در قسمت میانی بدن‌تان چربی انباشته شود، اما چربی های اشباع نشده با کاهش دادن کلسترول بد خون، به خوبی از تجمع چربی جلوگیری می‌کنند.

در واقع براساس گزارشی که در مجله ی Diabetes Care چاپ شده است، کسانی که چربی‌های اشباع نشده مصرف می‌کنند، حتی بیشتر از کسانی که به همان میزان کالری مصرف دارند ولی رژیم غذایی شان چربی کمتری دارد، وزن کم می‌کنند.

در اینجا به شما برخی مواد غذایی را معرفی می‌کنیم که دارای چربی‌های اشباع نشده می‌باشند و می‌تواند به شما کمک کند:

روغن زیتون طبیعی

روغن زیتون
روغن زیتون

پادشاه چربی های اشباع نشده روغن زیتون طبیعی است. روغن زیتون طبیعی خواص زیادی دارد: ضد التهاب، مناسب برای قلب و عروق و مغز و خیلی چیزهای دیگر. روزی دو قاشق از آن را مصرف کنید – روی ماهی یا سالاد بریزید و با چاشنی هایی مثل آبلیمو، سیر و غیره مخلوط کنید. از گرم کردن روغن زیتون جداً پرهیز کنید، زیرا ترکیبات شیمیایی آن دچار تغییراتی می شوند که باعث می شود مصرف آن برای بدن ضرر داشته باشد.

آووکادو

آووکادو خواهر روغن زیتون طبیعی که تقریباً بیشتر خاصیت‌های آن را دارد. با این حال از آنجا که آووکادو چربی زیادی دارد، سعی کنید جلوی خود را بگیرید و بیش از نیم فنجان در روز مصرف نکنید.

بادام

نانوتکنولوژی باید جلوی بادام لنگ بیاندازد. بماند که حاوی مقادیر زیادی چربی اشباع نشده است، اما در عین حال این یک ذره بادام، سرشار از فیبر، پروتئین، ویتامین E و همچنین منیزیم نیز هست، که کمک می کند قند خون خون تنظیم شده و بدن درحالت پایدار قرار بگیرد. اگر روزی 20 عدد بادام بخورید، دکترهای تغذیه باید مطب خود را ببندند و بروند مسافرکشی!

شکلات تلخ

شکلات تلخ
شکلات تلخ

آیا می‌دانستید که خوردن شکلات تلخ درست و حسابی، فواید بسیاری برای بدن دارد؟ سیستم گوارشی‌تان را بهبود بخشیده و با چربی اضافی شکم نیز گلاویز می‌شود. هر چه میزان کاکائوی موجود در آن بیشتر باشد بهتر. به خرید که می روید دنبال شکلات تلخ 70 تا 85 درصد به بالا باشد.

اسفناج

ملوان زبل (Pop eye) با آن ساعدهای کت و کلفتش چندان هم خالی بند نبود. بله، سبزی اسفناج یکی از سالم ترین غذاهایی است که می توانید بخورید. اسفناج کالری بسیار پایینی دارد، اما سرشار از ویتامین هایی نظیر C و K بوده و دارای آهن، پتاسیم و منیزیم است. بعلاوه اسفناج منبع خوبی از کلسیم است که کمک می کند ماهیچه ها به خوبی منقبض شوند؛ همچنین از کابل های فیبر نوری مخابرات بیشتر فیبر دارد. آسان ترین راه برای جذب اسفناج چیست؟ آن را مزه ی ماست و سالاد کنید.

ماست

شاید شنیده باشید که مصرف یک کاسه ماست می تواند باعث رشد پروبیوتیک‌ها – باکتری های خوبی که در معده قرار دارند – شود. با خوردن یک کاسه ماست، باکتری های مزخرفی که باعث نفخ معده می شوند شرشان کم شده و شکم تان کمتر به سمت قلمبگی پیش روی می کند. این را یادتان باشد : ماست گوسفند از ماست گاو چرب تر است.

تخم مرغ

تخم مرغ خواص خوب و متعددی دارد، بزرگترینش این است که با خوردن تخم مرغ شکم تان پر می شود، بدون اینکه نفخ کند. این خاصیت را مرهون شراکت پرفایده ی آمینو اسیدها، پروتئین و چربی هستیم. متخصصین علوم غذایی خوردن یک تخم مرغ در روز را کافی می دانند.

ماهی سالمون

ماهی سالمون و ماهی تُن که اصلاً اول اُمگا ۳ بوده اند بعد دُم و باله در آورده اند و ماهی شده اند. خوردن این ها متابولیسم را تسریع می کند، بعلاوه سالمون و تُن دارای پروتئینی هستند که جلوی نفخ شکم را می گیرد. نتایج تحقیقاتی در استرالیا نشان داد، افراد چاقی که خودشان را به خوردن هر روزه ی ماهی عادت داده اند، موفق شده اند واکنش گلوکوز-انسولین خود را بهبود ببخشند. به زبان ساده یعنی اینکه : غذای دریایی کمک می کند تا هضم به آرامی صورت بگیرد و میل به غذا کمتر شود. اگر دوست داشتید، هفته ای ۲ بار سالمون را در کنار روغن زیتون طبیعی، سیر و سبزیجات تازه امتحان کنید تا با نتایج خارق العاده ی آن شگفت زده شوید.

توت‌ها

توت ها با اندازه های کوچک شان حاوی مقادیر بالایی فیبر هستند. درواقع هر چه فیبر بیشتری بخورید، کالری کمتری جذب بدن تان می شود، زیرا فیبرها مثل تله خرس عمل کرده و ذرات غذا را گیر می اندازند و قبل از اینکه به طور کامل هضم شوند آنها را از سیستم گوارشی تان به بیرون می اندازند. اگر حرف ما خریدار دارد، به جای اینکه با درختِ توت جوک بسازید، روزی یک مُشت از هر نوع آن را بخورید تا سالم بمانید.

سیب

سیب
سیب

انصافاً کسی هست که نداند سیب حداقل دو جین خاصیت دارد؟ جدا از اینکه سیب منبع بزرگی از فیبر است و به هضم غذا و کاهش وزن کمک می کند، حاوی فنول – ماده ای که کلسترول بد را کاهش و کلسترول خوب را افزایش می دهد – است، برای درمان بعضی سرطان ها مفید است، از وقوع بیماری های قلبی جلوگیری می کند و تا حدودی ترمز قند خون را هم می کشد. برای فیض بردن از اثرات پرشمار سیب روزی یکی دو تایش را گاز بزنید.

دیدگاه خود را بنویسید

لطفا دیدگاه خود رابنویسید
لطفا نام خود را اینجا بنویسید