راهنمای خرید خودرو دست دوم و کارکردهقبل از هر چیز باید نکاتی را برایتان روشن کنیم تا شما درک درستی از این موضوع داشته باشید که اصولا چه خودرویی را خودرو دست دوم یا کارکرده می‌گویند.

اصولا در بازار خودرو و نمایشگاه‌داران ماشین، به خودرویی که کارکرد 80 کیلومتر و یا کمتر را داشته باشد، خودروی صفر می‌گویند ، حال اگر خودرویی بیش از این میزان کارکرد داشته از نظر ایشان خودروی دست دوم بوده و قیمت گذاری را بر روی این خودرو بر اساس اینکه خودروی کار کرده است، انجام می‌دهند .

در خرید هر خودرویی، ملاک اول و دوم را باید میان سلیقه و هزینه، بر اساس انتخاب افراد قرار داد و این مورد کاملا شخصی می باشد .

ملاک های بعدی برای خرید خودروی دست دوم می تواند شامل:

کارکرد خودرو

  • کارکرد خودرو
  • کارایی و سالم بودن خودرو
  • ظاهر خودرو
  • قیمت قطعات دست دوم در بازار
  • دسترسی به تعمیرکاران حرفه ای و مناسب ( خدمات پس از فروش شرکت تولید کننده )
  • میزان سال کارکرد خودرو
  • تجهیزات و آپشن های خودرو
  • قابلیت فروش مناسب

و موارد دیگر… که این مواردی که  گفته شد شاید در دسته مهم‌ترین ها قرار بگیرند اشاره داشت.

همیشه در خرید خودروی دست دوم باید دقت، ریز بینی، نکته سنجی و موارد دیگر را در معامله داشته باشیم، زیرا این موارد هر کدام در کنار یکدیگر توانایی و قابلیتهای بیشماری دارند.

در هنگام خرید خودروی دست دوم، با صاحب خودرو صحبتی داشته، بدانید که به چه دلیل خودرویش را می‌فروشد و بدانید فرد مذکور که از خودرو استفاده داشته است، چگونه فردی می‌باشد، زیرا اصولا هر فردی با خودروی خویش چنان رفتار می کند که با خویش رفتار دارد (قبل از خرید صاحب خودرو را خوب بشناسید زیرا صاحب خودرو است که نشان دهنده سالم بودن و یا نا سالم بودن خودرو می باشد).

اصالت خودرو

در بررسی هر خودرویی اولین نکته ی را که مد نظر قرار می دهید، اصالت خودرو است .

اصالت خودرو یعنی آنکه این خودرو از کجا و به چه نحوی خریداری شده. در مورد خودروهای وارداتی به این مهم باید بیشتر توجه و دقت گردد اما در مورد خودروهای تولید داخل، بیشتر به کامل بودن مدارک شناسایی و اعتبار مدارک شناسایی خودرو باید دقت گردد .

مدارکی که باید در هنگام خرید به آنها بیشتر از همه دقت گردد شامل:

مدارک خودرو

1- داشتن برگ فنی معتبر،  2- سند و مشخصاتی که کارخانه می‌دهد، 3- داشتن معاینه فنی معتبر و مدت‌دار، 4- کارت خودروی مناسب و سالم و قانونی و معتبر.  5- برگه خرید خودرو از شرکت و یا قولنامه خرید خودرو، 6- برگ سبز خودرو(همان سند سبز و یا راهنمایی خودرو همان شناسنامه مالکیت وسیله نقلیه بوده و این مهم را نیروی انتظامی جمهوری اسلامی ایران – راهنمایی و رانندگی نیروی انتظامی صادر نموده و در اختیار مالک خودرو قرار می‌دهد)، 7- سند قانونی و سند مالکیت قانونی خودرو که دارای اعتباری مناسب و قانونی بوده و بواسطه دفاتر اسناد رسمی معتبر و قانونی دارای اعتباری مناسب می باشد، 8- کارت گارانتی و یا گواهی که اثبات نماید این خودرو دارای گارانتی معتبری می‌باشد، 9- کارت سوخت خودرو و پاکت کارت سوخت که باید حتما از اعتبار و صحت آن اطمینان لازم را به عمل آورید، 10- داشتن برگ خلافی خودرو به تاریخ معتبر و حتما بررسی نمایید که گواهی خلافی خودرو صفر باشد، 11- بیمه نامه معتبر شخص ثالث(در نظر داشته باشید که مدتی از زمان بیمه نامه مانده باشد)، 12- برگ مشخصات فنی خودرو که از طرف شرکت تولید کننده صادر گردیده است و در نهایت 13- دفترچه کارخانه (البته این مورد در صورت نبود زیاد دچار ابهام نخواهد شد ولی در صورت وجود ، اطمینان بیشتری از اصالت خودرو می توان داشت).

تمام موارد فوق باید به نحوی قانونی و مناسب وجود داشته باشند که در این صورت می توان به اصالت خودرو فوق اطمینان پیدا نمود و در غیر این صورت باید کمی دچار تردید در اصالت خودرو گردید.

5 دیدگاه

دیدگاه خود را بنویسید

لطفا دیدگاه خود رابنویسید
لطفا نام خود را اینجا بنویسید